Namioty do uprawy roślin

Część roślin, szczególnie jeśli chcemy je uprawiać w domu, wymaga wyjątkowych warunków, ściśle określonych, by możliwy był ich normalny wzrost. Te warunki dotyczą nasłonecznienia, wilgotności powietrza, a także dostępu do wody oraz środków mineralnych. Te ostatnie można zapewnić roślinie poprzez jej podlewanie i nawożenie. Jednak pozostałe wiążą się ze znalezieniem jej odpowiedniego miejsca do wzrostu. Specjaliści opracowali warunki optymalne dla uprawy roślin w domowych warunkach. Jest ona możliwa dzięki zastosowaniu odpowiednich pomieszczeń, w których utrzymuje się stałą temperaturę i wilgotność powietrza oraz odpowiednie naświetlenie, wszystko dla zapewnienia roślinom warunków zbliżonych do naturalnych. Growbox to właśnie taki nowej generacji namiot, zaprojektowany specjalnie pod to konkretne zastosowanie. Jest nim uprawa roślin w warunkach domowych. Profesjonalne growboxy są w pełni zautomatyzowane i zmechanizowane. W efekcie możemy hodować w domu rośliny wymagające specjalnych warunków, takie jak rośliny tropikalne czy cytrusowe. Nowoczesne growboxy są niczym tradycyjne namioty łatwe w montażu, prezentują się estetycznie i czynią domową uprawę tyleż wygodną, co efektywną. Z zewnątrz namioty uprawowe wyglądają zupełnie niczym szafa, nie zakłócają przestrzeni wewnątrz mieszkania. Namioty te są również tak skonstruowane, by ułatwić nam codzienną pielęgnację roślin. Wejścia do namiotu - konieczne, by możliwe było podlewanie, przycinanie oraz szereg innych zabiegów pielęgnacyjnych przy roślinach - muszą być odpowiednio zabezpieczone. Szczegóły zależą od konkretnego modelu, ale każdy posiada stosowne suwaki, które powalają na otwieranie growboxa.

Podstawowe zalety growboxów

Namiot do uprawy roślin, zależnie od wielkości, może przypominać raczej pokój lub szafę. W każdym jednak wypadku jest to przestrzeń, w której tworzony jest odpowiedni klimat do wzrostu roślin. W takim pomieszczeniu powietrze jest wpuszczane dołem, odpowiednio filtrowane i wypuszczane. Tak jednak, by na zewnątrz nie wydostawały się intensywne zapachy hodowanych roślin. Takie namioty do upraw są szczelne zarówno jeśli chodzi o dostawanie się do niego, jak i wydostawanie się z niego światła. Dzięki temu nie przeszkadza nam wydobywająca się nocą z growboxa jasność, a także odwrotnie: jeśli jest taka potrzeba, światło z zewnątrz nie zakłóca cyklu dobowego hodowanych przez nas roślin. Wewnętrzne oświetlenie i wentylatory pozwalają na utrzymanie stałej temperatury w całym pomieszczeniu mieszając ciepłe, nagrzane powietrze z tym wpadającym przez otwory wentylacyjne. Każdy namiot typu growbox wykonany jest z najwyższej jakości materiałów opartych na solidnym stelażu o stosownej, odpowiednio wzmocnionej konstrukcji. W przypadku namiotów do upraw roślinnych DiamondRoom materiałem z którego są one szyte jest mylar. Jest on bardzo wytrzymały, wodoszczelny, bezpieczny dla roślin - i co najważniejsze - doskonale odbija i rozprasza światło, dzięki czemu tworzy roślinom optymalne warunki wzrostu.

Wentylacja i oświetlenie w growboxie

Dzięki specjalnej izolacji growboxów roślinność wewnątrz namiotu ma optymalne warunki, a równocześnie zachowuje maksymalną ilość światła, co pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury w namiocie, przy minimalnym nakładzie energii. Dlatego tak duży nacisk kładzie się przy tworzeniu growboxa na jego hermetyczność. Miejsce uprawy musi być szczelne, dzięki czemu intensywny nieraz zapach hodowanych roślin nie wydobywa się poza growbox. W tym celu instaluje się filtry węglowe. Chodzi oczywiście także o to, by zimne powietrze z zewnątrz nie dostawało się do naszych roślin, szczególnie jeśli mamy do czynienia z wahaniami temperatury (miesza się ono z wewnętrznym, ogrzanym powietrzem dzięki zainstalowanym wentylatorom). Każdy namiot do hodowli jest wyposażony w odpowiednie otwory wentylacyjne, które umożliwiają montaż wspomnianych filtrów węglowych (o doskonałych właściwościach absorbujących) oraz otwory ułatwiające zainstalowanie przewodów wentylacyjnych. Równie ważne jak wentylacja jest oświetlenie. W growboxie możemy uprawiać rośliny, które potrzebują odpowiedniego, niczym nie zakłóconego cyklu dnia i nocy, a więc dostępu do światła we właściwym natężeniu o odpowiednich porach. Zakłócenie tego cyklu może doprowadzić do zmniejszenia spodziewanych plonów, a nawet ich całkowitego braku. Warto też zadbać o to, aby ściany growboxa były w odpowiedniej odległości od roślin, by zapewnić im optymalną ilość świata, a przy tym by tracić jak najmniej energii (warto w tym celu dokonać stosownych pomiarów światłomierzem). 

Rodzaje growboxów

Na rynku dostępne są namioty do upraw roślinnych różnego typu: od najprostszych o niewielkich rozmiarach, po w pełni zautomatyzowane ogromne namioty. Wybór odpowiedniego zależy oczywiście od rodzaju konkretnej uprawy. Sklep internetowy DiamondRoom oferuje namioty do uprawy roślin o najwyższym standardzie, w czterech seriach: Premium, High, Classic oraz Fireproof. Serię Premium wyróżnia grubość materiału, z których wykonane są growboxy oraz dodatkowe wzmocnienie jego stelażu, co czyni konstrukcję bardziej stabilną. High to seria stworzona specjalnie dla roślin osiągających większe rozmiary. Classic została zaprojektowana z myślą o tych, którzy dopiero rozpoczynają swoja przygodę z domowa uprawą roślin. To dość uniwersalne namioty uprawowe, przy których produkcji starano się zachować równowagę między ceną, a jakością oferowanego produktu. Ostatnia z serii - Fireproof - została stworzona z wyjątkowo wytrzymałego na temperaturę, a przy tym ekologicznego materiału.